Eğitmen Tercihi ve Öğrenciden Beklenenler

callan_method_instructor

Callan Method eğitmeninin Sadece İngilizce bilmesi yetmez!

Callan Method uygulaması kolay olduğu kadar zordur da. Yöntemin gerektiği gibi uygulanması uzman bir eğitmen gerektirir. Gerek telaffuz gerek akıcılık konusunda uzman bir eğitmen tercihi sistemin rahat işlemesini sağladığı gibi öğrencide güven yaratır. Eğitmenine güvenmeyen bir öğrenciden fazla verim alamazsınız. Callan Method soru cevap şeklinde ilerleyen bir direkt metot olduğundan eğitmenin telaffuzu öğrenme sürecinde önemlidir. Metot ile, düzenli ve tekrarlı soru sorma sisteminin yanı sıra tiyatral bir sunum ve uygulama gerekir. Callan Method kitaplarında yüzlerce soru vardır. Yeni bir eğitmenin bunca soruyu kısa sürede ezberlemesini en azından sıralamasına kısa sürede hakim olmasını bekleyemezsiniz. Her soru için bir sahne söz konusudur ve eğitmenin sahnedeki tek oyuncu olduğunu unutmayınız!

Callan Method eğitmenleri yabancı dil koçunuzdur!

Dil öğrenme süreci kesinlikle riske atmamanız gereken bir süreçtir. Şu konuyu tekrar hatırlatmakta fayda var; hiç kimse size olağanüstü prestijli düzeyde İngilizce öğretemez. Çünkü yabancı dil; verilen bilgileri harmanlayarak kişinin kendi olasılıklarıyla ürettiği, taklit ettiği kelimelerden, seslerden ve yapılardan oluşan bir mekanizmadır. Bu bütünlükteki bir İngilizce bilgisine hakim olmak kısa süreli bir eğitimle veya bir tek bir eğitmenle olamaz. Bu durumda eğitmenin en hayati rolü maksimum öğretebilme yeteneğinin yanı sıra güçlü bir motivasyon sağlayabimesidir!

Callan Method eğitmeni, yüksek bir bilinçte olup öğrencinin bütün ihtiyaç ve sorularını karşılayabilecek nitelikte, sabırlı, olumlu, pozitif düşünebilen ve öğrenci psikolojisinden iyi anlamak zorundadır.

Callan Method ile eğitim almayı planlıyorsanız en az 3 yıl deneyimli bir eğitmen tercih etmeniz hayati önem taşır. Bu yöntem, uygulamak için kısa sürede öğrenilebilse de, Metot ile yıllarca eğitim vermiş bir eğitmenden aldığınız ders tamamen farklı ve daha doyurucu olacaktır. Olabiliyorsa bu yöntemle eğitim veren başka eğitmenleri de deneyebilirsiniz. Özellikle İngilizce özel ders sürecinde öğrenci ve eğitmen uyumu hayati önem taşır.

Yöntemin resmi sitesinden bilgi edinebilirsiniz: https://www.callan.co.uk/preface/tr/

callan-method_ne_bekler

Callan Method Öğrencisinin İngilizce öğrenim sürecinde Sorumluluğu Çok Azdır!

Klasik yöntemlerde ödev yükü çoktur

Klasik ingilizce eğitim yöntemlerinde öğrenci Genel olarak sadece öğretmen ve tahta arasında kalır ve yazıya dökülerek aktarılan bilgiden yararlanır. Sınıf ortamında genel olarak yazılı ve tek taraflı anlatılan dersin evdeki yükü ağır olacaktır. Çünkü klasik yöntemler bildiğiniz üzere alıştırmalar, yazılı diyaloglar vb pratiğe dökülmeyen kitap bilgileriyle doludur. Lakin Callan Yöntemi ile herşey derste öğrenildiği ve derste uygulandığı için ev ödevi olarak yapmanız gereken şey çok azdır.

Callan Method ingilizce eğitim sürecinizde yazılı ev ödevlerini gerektirmez fakat bunun yerine öğrenciye çok daha basit uygulanabilecek bir dinleme CD si verilir. CD içeriği ders esnasında işlenen kelime ve soruların aynısının CD de yabancı eğitmenlerce seslendirilmiş halidir. Yani derste ne öğrendiyseniz yine aynısını sadece dinleyerek tekrar edeceksiniz. Derste işlenenlerin dersten sonra dinlenmesi öğrenciden beklenen tek ve en önemli sorumluluktur. Ve yöntemin başarılı olmasında çok önemli bir faktördür. (İngilizce’de dinlemenin önemi) Dinleme tekrarı Callan yönteminin kilit unsurlarından biridir.  Ortalama 2 saatlik bir sınıf dersinin dinleme ödevi Maksimum 30 dakika civarında veya çok daha az olabilir! Günümüz eğitim sistemlerini göz önüne aldığınızda Callan Method  ile ingilizce eğitim alan öğrencilerin sorumlulukları çok daha azdır! Buna rağmen öğrenci şaşırtıcı bir şekilde, görece sistemlere göre daha iyi sonuçlar elde eder. Klasik yöntemlerle eğitim verilen eğitim kurumlarında öğrenci iştirakinin az olması ve onlarca boşluk doldurma gerektiren sıkıcı uygulamalar ve bunun yanı sıra bilmediğiniz kelimelerle karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.

Ödevinizin genel olarak ne olduğunu daha iyi anlamanız adına, aşağıda ikinci kitabın 43. ders dinleme egzersizini dinleyiniz. (Bu dinleme egzersizinden maksimum sonuç almak için dinleme egzersizinin dersten önce sınıf ortamında, ilk defa uzman bir hocadan duyulmuş ve uygulanmış olması gerekir) Genel olarak öğrencilere verdiğimiz tavsiyeler arasında da ısrarla belirttiğimiz tek şey sadece hoca eşliğinde ilerlenen derse kadar olan kısımların dinlenmesi ve tekrarıdır. Yeni dersleri dinlemenizde bir sakınca yoktur ancak ilk olarak bir İnsandan duyunca vereceğiniz tepki önemlidir. Derse gelmeden önce yapmanız gereken tek ve en önemli şey budur.

 

 

Bir Yorum Yazın