İngilizce özel ders daha profesyonel bir çözüm müdür?

İngilizce özel ders

İngilizce özel ders neden daha profesyonel çözümdür?

İngilizce özel ders konusunda, yaklaşık 13 yıldır hem sınıf otamı, birebir İngilizce özel ders, hemde kapalı mini gruplara verdiğim eğitimlerle kazandığım deneyim sonucu diyebilirim ki;. İngilizce öğrenimi ülkemizde tarifsiz bir muamma! Geçen bunca zaman boyunca deneyimlerimden çıkardığım sonuçlardan bir tanesi de, İngilizceyi iyi öğrenememiş bazı kişilerin aslında konuyla alakalı bir travma içinde olmaları… Elbette bir psikolog değilim ancak yıllar geçtikçe olayın psikolojik tarafını gözlemleme fırsatım oldu! Özellikle yetişkin bireylerde daha sık rastladığım bu travma durumunun sebeplerinden bazıları şunlar; Eksik bilmek, bildiğini sanmak, çevrenin bireylere yüklediği anlamdan ötürü biliyormuş izlenimi vermek, veya gerçekten çok şey bildiği halde, hata yapmaktan korkup, bildiklerini seslendirmeye çekinmek veya hepsi birden travma durumu olabilir. Bu travmayı yaşayan kişiler sınıf ortamında da olabiliyor, kapalı mini gruplarda veya birebir derslerde de karşımıza çıkabiliyor.

Travmayı atlatmanın tek bir yolu vardır! Sadece İngilizce özel ders almak değil! Genel sınıf ortamında veya mini gruplarda, en temelden gelebildiğiniz en ileri seviyeye kadar olan eğitiminizdeki her bir konuyu yarım yamalak değil. Tamı tamına anlayarak ilerlemiş olmaktır. Sonuç olarak ‘bildiğinizden emin olmak’ gerekir. Emin olma hissi sizi bu travmadan rahatlıkla kurtarabilir.

Bir kaç basit örnek

Diyelimki bir kursa gittiniz ve 3 ay eğitim aldınız. Bu 3 ayda müfredatın gereği bilmem hangi konuya kadar tamamlamış olmak konusu bir yana, sizin bu eğitimde neyi ne kadar anladığınız konusu bir yana. Her bir aşamadan emin olarak ilerlemiş iseniz (ki sadece yüzde 20 lik bir kısımdır bu) bir travma ile karşılaşma riskiniz yoktur denebilir. Çünkü kendinizden eminsinizdir. Ordan çıkıp başka bir kursa da gidebilirsiniz… Başladığınız yeni kursta da kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Gittiğiniz kursun seviye tespit sınavı beyandır. Kursların kendi müfredatları gereği belli başlı tespit sınavları vardır. Bu 5 dakikalık bir hoca ile sohbet şeklinde de olabilir yazılı derinlemesine bir sınav da olabilir.

İngilizce özel ders kimler için uygun?

Karşılıklı özel bir ders deneyimine vırsat verin! İngilizce öğretmenlerinin geneli iletişim kabiliyeti ve dil düzeyleri iyi olan kişilerdir. Sizlere hemen sorular sorup seviye tespiti yapabilirler. Bu onların işi olduğu için hangi seviyeden başlamanız gerektiğine karar verirler… Öğretmenlerinizin sizin en büyük yardımcılarınız, yol göstericileriniz olduğunu lütfen unutmayın… Nasıl ki her Türkçe bilen Türkçe öğretemez ise her İngilizce bilen de İngilizce öğretemez. Öğretmeyi bilen öğretmeyi seven kişiler öğretmen olabilirler. Ve bu konuda destek alabileceğiniz kişiler öğretmenlerdir!

İşini seven öğretmenler sınıf ortamı veya özel ders ortamlarında canla başla uğraşırlar. Hoca genel olarak sınıf ortalamasını baz alarak ilerlesede çıtanın altında veya üstüde olan öğrenciler hep olacaktır. Çıtanın altında kalmak anormal bir durum değil. Bu da normal bir süreçtir. Bu hoca veya öğrenci ilişkisiyle de bağantılı değildir. Konumuza dönecek olursak; O halde sınıf ortamında geride kalanlar, ilk paragrafta bahsettiğimiz travma durumu yaşayanlar veya tek kelime bilmeyipte maddi olanakları da el veriyorsa artık ingillizce öğrenmeliyim diyen herkes özel ders almalı diyebiliriz.

Peki özel ders çözüm müdür?

İngilizce özel ders
İngilizce özel ders

Kısa cevap: Kısmen evet, çünkü hiç kimse size bir dili konuşmayı öğretemez ama yol gösterebilirler. Yol gösteren sürekli birileri gerekirse cevab: %100 Evet, ingilizceyi özel ders olarak talep ediniz. Dil öğrenmek ‘işte özel ders alıyorum öğreniyorum’ gibi cümleler kurarak geçiştirilecek bir mesele değildir. Dil öğrenmek ciddi ve zaman alan bir meseledir. Ve bu süreçte en büyük yardımcınız hocalarınızdır! Lafı hiç uzatmayalım. Bu yazıyı okuyorsan bir zamanlar tembellik ettiğin için özel ders arayan biri olma ihtimalin yüksek! İngilizceyi bugüne kadar gerektiği düzeyde öğrenemediysen, ya başlayıp hevesini kaybedip bıraktın ya da bu sorumluluğu hissedip eğitimin boyunca oturupta kendi başına çabalamadın veya ödevlerini yapmadın! (Ödev bazen sadece düşünerek bile yapılabilir)

Herşeyin özü anlamaktan geçer, Anlamanın yolu iyi bir dinleme sağlamaktır!

Özel dersler öğretmenin tüm dikkatinin bir öğrencinin üstünde olduğu bir eğitim modelidir. Öğretmenin yapması gereken anlatmak değil yerine göre anladığınızdan emin olmaktır. Sınıf ortamlarına kıyasen, birebir derslerde daha verimli sonuç alınmasını sağlayan en öneml unsur budur. Çünkü öğrencinin dinleyebilme kabiliyeti sürekli tetiklenmez ise, yani öğrenci iyi bir dinleyici değil ise anladığından şüphe ederiz! Ve sürekli sağlama soruları sorarız. Sınıf ortamlarında her bir öğrencinin anladığından emin olmak maalesef başka bir tartışma konusudur! Bu yüzden ingilizce özel derslerde işin en önemli kısmını kollamış olursunuz. Yani ‘dinlemek’! Dinlemek konusunu uzun uzadıya bahsettiğim bu yazımdan inceleyebilirsiniz. İyi bir dinleyici misiniz? İngilizce öğrenirken dinlemenin önemi Veya buradan Medium blogtaki kısa yazıma da bakabilirsiniz

Dinlemek zor ama önemlidir

Dinleyebilmek maalesef ciddi sıkıntı ve haklı olabilme ihtimaliniz de yüksek o halde, ingilizceyi özel ders şeklinde talep ediniz. Günümüz koşulları gereği sürekli sağlıklı bir dinleme sağlayacak koşullarda olamayabiliriz. Bu yüzden özel hocanız size defalarca anlatabilir. Israrcı olur anlamanız için elinden geleni yapar veya konuyu kontrollü bir şekilde erteleyebilir. Bu gibi ayrıcalıklar sadece özel derslere münhasırdır.Blogumdaki diğer başlıklara göz atmak karar verme sürecinizde sizlere yardımcı olabilir.’Başlamak başarmanın yarısıdır’ sözünü hatırlatarak bu yazımı sonlandırıyor eğitiminizde başarılar diliyorum.

Bir Yorum Yazın