IELTS eğitiminize Callan Method ile bomba etkisi

Merhaba değerli İngilizceci arkadaşlar… Ben Callan Method ingilizce eğitmeni Harun Güçlü

Bu yazımda sizlere genel olarak IELTS sınavında kesinlikle çok işinize yarayacak Callan Method ‘dan bahsetmek istiyorum. Daha doğrusu Callan Method ile elts eğitiminiz’e nasıl doping etkisi yaratabilirsiniz konusunu anlatmaya çalışacağım… Unutmayınız ki IELTS Veya TOEFL sınavları okuma, yazma, dinleme, konuşma gibi bölümlerden oluşuyor. Ve bu farklı bölümlerden alacağınız puanların toplamı sonucunuz olacaktır. Yani konuşma ve dinleme (ya da anlama) IELTS ve TOEFL ‘da en önemli iki kısımdır! Callan Method temel ingilizce eğitiminde, tasarlanışı gereğince 3 hassas noktayı, özellikle de konuşma ve dinleme (ve dolayısıyla anlama) kısımlarını hedef alır. Blogumda Callan Method ile alakalı fazlasıyla bilgi bulmanız ve Callan method ile ingilizce özel ders sürecinizde ne derece etkili sonuçlar alabileceğinize dair fazlasıyla yazım mevcut. Callan Method linkine tıklayarak kategori altındaki alakalı bütün yazılarıma ulaşabilirsiniz.
IELTS sınavına girecek öğrenci profili bellidir!

IELTS sınavına girecek öğrenci, yurt dışında eğitim görecek, çalışacak veya kendi ülkesinde yabancı kökenli şirketlerden birinde çalışacaktır. Bunun dışında bir çok büyük şirket bu ve eşdeğer sınavları iş görüşmelerinde şart koşar veya tercih sebebi olarak altını çizer. Zaten IELTS sınavının amacı da bellidir; Adayın İngilizce yeterliliğini anlamak ve bunu resmiyetle belgelemektir! Bu bağlamda IELTS öğrencileri ingilizce öğrenme eğitimi değil IELTS eğitimine katılır. Bu şu demektir ”Aday hali hazırda İngilizce biliyor veya iyi bir İngilizce eğitimi almıştır” Yani kısaca, IELTS sınavı İngilizceyi zaten bilenler içindir

Adaylarımızın çoğunluğu yurtdışında eğitim alacak liseden henüz mezun olanlar olsa da, profesyonel hayatlarında ki bazı gerekçelerden ötürü bu sınava hazırlanmak isteyenler de az değil. Yılların deneyimine dayanarak söz konusu iki öğrenci profili için şunları söylemeyi istiyorum:

Liseden henüz mezun olanlar: Biliyoruz ki; Genel olarak eğitim aldığınız lise de iyi bir İngilizce eğitimi de aldınız. Kelime hazinenize ve gramer bilginize, yani genel İngilizce yeterliliğinize güveniyorsunuz. Zaten kendinizden son derece emin ve yeterliyseniz muhtemelen yeterli puanı alırsınız da. Lakin IELTS sınavında konuşma anlama ve dinleme hayati önem taşır. Binlerce kelime bilgisi ve gramer alt yapısı bu sınavın sözlü iletişim kısmında hiç işe yaramayacaktır. Ve bu bağlamda çoğu öğrencinin en büyük kabusu öncelik sırasıyla ‘speaking’ sonra ‘listening’ kısımlarıdır. Ülkemiz genelinde, üniversitelerde veya üniversite öncesinde özel liselerde bile eğitim almış her 10 öğrencinin neredeyse yarısı İngilizce konuşma konusunda maalesef Avrupa’ya kıyasen çok geride veya yeterli değil. Bizler Easygo ekibi olarak olayın buradan sonraki kısmını profesyonelce devralıyoruz!

Universite mezunu olanlar: Liseden yeni mezun öğrenci profilinde olduğu gibi, üniversiteden mezun adaylar için de aynı durum geçerlidir diyebiliriz. Lakin genel olarak İngilizceyi günlük hayatlarında işlerini yürütebilecek kadar konuşup anlayabilirler de. Yazılı iletişime geçebilirler ve liseden yeni mezun olan öğrenci profiline kıyasen daha rahattırlar. Ancak bu bağlamda ortalama eksiklik yine aynıdır; konuşma veya anlama yeterli değil veya kendini rahat ifade edemiyor.  Çok hata yaptığı halde konuşmaktan çekinmeyen adayları her zaman samimiyetle kutlamak gerekir. Ancak hata yapıyor bile olsa konuşma mücadelesi vermesi önemlidir zira bir dili iyi konuşabilmenin yolu onu öyle yada böyle konuşmaktan geçer. Ancak söz konusu IELTS sınavı olduğunda genel olarak İngilizcenize köklü bir müdahalede bulunmanız gerekir

IELTS için yeterli misiniz?

Bizler Easygoda sınavlara yönelik İngilizce eğitim programlarımızın yanı sıra, temelde  Callan Method ile kişilerin genel İngilizce ihtiyaçlarına çözüm sunarız. Ve bu süreçte ilk 3 kitap ile 100 saatte İngilizce sloganıyla, İngilizce öğretmeyi hakkıyla ve defalarca başardık.

IELTS sınavına girecek öğrenci adaylarının önemli bir kısmı  konuşma, dinleme ve anlama için bildikleri binlerce kelimeden ve gramatik bilgiden yardım alabilirler. Ancak bu bilgi akıcı ve ardıl İngilizce konuşma sırasında sınav gözetmenleri tarafından yeterli bulunmazsa çok iyi puan alamazlar. Bildiğiniz üzere IELTS sınavında sözlü mülakatı anadili İngilizce olan kişilerle yapacaksınız.

IELTS Eğitiminizde Callan Method Nasıl Bomba Etkisi Yapar?

Callan Method anlamanızı yeniden yapılandırır!

Yazının bu kısmından sonra kişilerin kendilerine dürüst olmaları gerektiğinin altını çizmek isterim. Zaten dürüst olsalar da olmasalar da sınavda hakkettiklerini alacaklardır.  Özellikle de anlıyorum ama konuşamıyorum diyen öğrenci kesimi için bu ifade biraz askıda kalmaktadır. Çünkü İngilizceyi anlamak olgusu kişiden kişiye değişir. Örneğin dinlediğiniz İngilizce bir seslendirmeyi, bildiğiniz kelimeleri yakaladığınız için ana hatlarıyla anlar düzeyde olmanız, onu tam olarak anladığınız anlamına gelmez. Bu düzeyde İngilizce bilgisi ile IELTS den iyi bir puan alamazsınız çünkü ayrıntılar olmadan ana fikre hakim olamaz veya onu yeniden üreterek aktaramazsınız. O yüzden ne derece anladığınızı netliğe kavuşturmalı veya yeniden yapılandırmalısınız!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi IELTS sınavına girecek düzeyde İngilizce biliyorsanız, veya IELTS hazırlık programına yetecek İngilizce bilgisine vakıfsanız, muhtemelen acemi İngilizce öğrencisi muamelesi görmeyeceksiniz. Kişiden kişiye değişmekle birlikte başlayacağınız seviye Callan Method kitap 2 sonları veya kitap 3 başları  olacaktır. Tekrar hatırlatmakta fayda var… genel İngilizce seviyesi ile İngilizce duyduğunu anlama seviyesi farklılık gösterebilir.  Callan method ile hocalarımızın tespitinden sonra başladığınız seviyeden itibaren, yöntemin kusursuz işleyişi devreye girecektir. Ard arda gelen yüzlerce karmaşık ve ultra zengin soru yapıları ile bugüne kadarki aldığınız İngilizce eğitiminden kaynaklı bilgileriniz daha muntazam bir hal alacak, kulağınız eskisine oranla çok daha iyi bir şekilde ayrıntıları duyacak, ve kısa süre içinde konuşmanıza yansıyacak…

Bizler EasyGo ekibi olarak IELTS sınavında tek başına Callan Method ile başarı sağlayacağınızı garanti etmiyoruz, zira bu durum çoğunlukla öğrenciyle alakalıdır. Biz Callan Method sisteminin konuşma ve anlamayı geliştirmede ki eşsiz etkisine güveniyoruz! Callan Method IELTS programımızın özellikle konuşma ve anlama kısmındaki engelleri aşabilmeniz için takviye bir yöntemdir. Asıl altını çizmeye çalıştığımız ve yapmak istediğimiz şey; öncelikle bugüne kadar aldığınız ingilizce eğitiminizi yeniden yapılandırmak, konuşma kabiliyetinizi ve en önemlisi ingilizceyi anlama seviyenize çok daha iyi bir hale getirmektir.

Callan Method özellikle ingilizce konuşma ve anlamayı geliştirmek için oluşturulmuş karmaşık ve hassas bir mühendislik örneğidir. IELTS programımızla alakalı daha ayrıntılı bilgi almak için eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz

 

Bir Yorum Yazın