İngilizce eğitimde Callan Method’un etkisi mukayese edilemez

Değerli ingilizce öğrenen adaylarımıza sevgilerimizle…
Uzun süre İstanbul Easygo ingilizce eğitim kurumunda Callan Method ile eğitim vermemin ardından, memleketim İstanbul’da ingilizce öğrenen adaylarımıza destek vermek üzere bir şubemizi de burada açtık.. Tüm Adaylarımıza hayırlı ve faydalı olmasını temenni ediyoruz…

İstanbulda Callan Method ile eğitim verilen kurumlar arasıda Easygo lider bir konumda olup, Callan Method yöntemini hakkıyla, profesyonelce ve en uzun süreden beri sabırla uygulayan ilk kurumdur. Kendimize duyduğumuz güven, Callan Method’un güçlü mimarisi ve yöntemin en uzman hocalarıyla çalışmamızdan kaynaklanmaktadır. Çünkü İngilizce eğitimde Callan Method’un etkisi mukayese edilemez derecede hızlı sonuçlar getirmektedir. Bu kanıya tek başımıza değil, öğrencilerimizden aldığımız olumlu dönüşler neticesinde varmış bulunuyoruz.

İngilizce eğitime genel bir eleştiri

Uzman bir dil eğitmeni ve yabancı dil koçu olarak öncelikle şunu netliğe kavuşturmak isterim. Bir dili veya  eğitim gerektiren bir başka yeteneği öğrenmenin tek bir yolu yoktur… Elbette İngilizce öğrenmek için de çok sayıda yöntem ve farklı kurslar var ve gerekli sabrı ve azmi gösterdiğiniz sürece hepsinden sonuç alabilirsiniz ve bu kaçınılmazdır. Hatırlatalım ki; hiç bir yöntem kusursuz değildir ve yöntemler genel olarak eksikliklerini veya boşluklarını öğrenci iştiraki ile tamamlamaya programlıdır. Bununla birlikte, çoğu yabancı dil yöntemi, öğrenci azminin ve sabrının yetersizliğinden kaynaklanan, eksiklikleri veya boşlukları  doldurmakta yeterli değil. Bu sebepten ötürü, isteksizlik ve motivasyon eksikliğinden kaynaklı yarıda bırakmalar söz konusu olabiliyor…  ( yarıda bırakma ve motivasyon eksikliğiniz varsa bu yazıya bakmanızı tavsiye ederim ”dil yeteneği kendiliğnden gelişmez heves olarak kalmasın”) Hemen burada şunu belirtmek isterim, Bizler, Easygo İngilizce eğitim kurumu olarak İngilizce öğretmeyi değil İngilizce konuşmayı  öğretmenin peşindeyiz. Bu bizim en büyük hırsımızdır! Çünkü bir dili öğrenmek ”kağıt üstünde değil…, söz konusu kişilerle karlı karşıya gelindiğinde kişinin kendisini ifade edebilecek düzeyde konuşabiliyor olmasıdır” Yani bir dili konuşabilecek kadar öğrenmediyseniz, sadece yazılı ortamlarda gördüğünüz ingilizceyi anladığınız için İngilizce biliyorum demek pek doğru olmaz!!

Günümüzde üniversite mezunu olduğu halde İngilizce bilmesi gerekirken, yazılı ortamdaki ingilizceyi bile gerektiği kadar anlayamayan, ancak etiket gereği ”İngilizce bilen” kişi olarak tanımlanan binlerce eğitim almış aday var. Ve maalesef ki bu durum ülkemizin Kanayan yarasıdır.

Callan Method’un Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?

Callan Method, diğer ingilizce eğitim sistemlerindeki eksiklik veya boşlukları, öğrenci iştirakini yumuşak zorlamalarla farkettirmeden kapatır…

Genel bir tanımla ”dil” temelde 3 lü bir mekanizmanın sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlar öncelik sırasıyla,

1-Duyduğunu anlama

2- Cevap verebilme

3- Bağımsız soru sorabilme

Elbette yazma ve okuma gibi kabiliyetler de bu sıralamada yer alabilir ancak okuma yazma eğitimi almadan önce bir dili zaten konuşmuyor muyduk?  Bu yüzden bir dili konuşabilmek için gereken 3 temel olguyu ele alarak ilerleyelim.

Duyduğunu anlama: Callan Method kitaplarında öğrenci adayları için kendi seviyelerine uygun olarak hazırlanmış binlerce soru var. Ve bu sorular son derece karmaşık bir mühendislik örneğidir… Bu gözünüzü korkutmasın; çünkü bu karmaşık sistem, soruları öylesine hassas bir dengede ve sıralamada hazırlamıştır ki, duyduğunuz her soru bir kar topunun yukarıdan aşağıya bırakıldığındaki büyümesi gibi diğer kar tanelerini hiç yadırgamadan toplamasına benzer. İlk 3- 5 saatlik derste, anlamada biraz güçlük çekseniz de, 10 saat gibi bir süreden sonra soruları anlamada muhteşem bir performans yakalayacak ve sistemi iyice kavrayacaksınız. Daha fazla ayrıntı için şu yazıma göz atabilirsiniz ”ingilizce anlama seviyeniz callan method ile ilk 10 saatte 4 kat artar

Cevap verebilme: Bir dili öğrenebilmenin en önemli yolu öncelikle o dili anlamaktan geçer ancak bir dili anlamak onu konuşabilmek için yeterli değildir. Kısa sürede anlama seviyenize doping etkisi yaratan Callan Method, cevap verme isteğinizi kontrollü, tatminkar ve en doğru şekilde tekrar ettirerek ilerler. Yani vereceğiniz cevap zaten sistemdeki sorulara entegre edilmiştir. Profesyonel eğitmeninizle birlikte sürekli doğru cevabı tekrar etmek, zamanla doğru ve kurallı ingilizce konuşma kabiliyeti olarak size geri dönecektir. Hemde çok kısa bir sürede!

Bağımsız soru sorabilme: Yabancı dil eğitimi çerçevesinde anlama ve cevap verebilme, öncelikle belli bir temel eğitimi gerektirir. Bu ikili olmadan, kendinizi ifade edecek şekilde düzgün cümleler kurmak veya soru kalıpları oluşturmak çok zordur. Bu zaten öğrencinin edinmeyi en çok istediği kısımdır. Biz buna ”ingilizce konuşmak” diyoruz ve iddia ediyoruz ki hiç bir yöntem sizi bu seviyeye callan method kadar hızlı bir şekilde getiremez.

İngilizce konuşma beceriniz sizin çoçuğunuzdur

İngilizce veya genel anlamda öğrendiğiniz bir yabancı dili konuşmaya başlamak bebeğinizin attığı ilk adımlar gibi en zorlu, en heyecan verici kısmıdır. Bunun için gerekli altyapı sağlanarak ilerlemesi esastır. Yeterli düzeyde aktif ve pasif uyaran olmadan alınmış bir ingilizce eğitim modelinde bu yeti yıllar sonra bile zor gelir. Oysaki bir dili öğrenirken üzerinde sebatla durulması gereken en basit ve en önemli iki şey, Sürekli bir ”etki ve tepki” klasiğidir. Çoçuğunuzun ilk adımlarının yanı sıra ilk sözleri de ebeveynlerinin etkisi ve tepkisiyle kendiliğinden oluşan doğal bir süreçtir. Ancak bebeğinizin ne bir dil nede konuşma beceresi olmadığını unutmayınız! Anadil oluşumu farklı bir süreçtir ve yabancı dil öğrenmekten çok daha uzun zaman alan doğal bir edinim sürecidir

Callan Method kelimeleri fark ettirmeden aklınıza yerleştirir

Callan Metodunun muhteşem bütünü öylesine bir ilerleme sağlar ki, yeni kelimeleri bile öğrendiğinizin farkına varmazsınız! Callan Method özellikle akılda kalması en zor kelimeleri, sistemin karmaşık mühendisliğine dayanarak, söz konusu asıl soru içinde duyduğunuz güne kadar aklınıza yer etmesi için çoktan minimum kere tekrar ettirmiştir. Size kalan, kelimenin geçtiği asıl soruyu duyduğunuzda hiç yabancılık çekmeden, sanki daha önceden beri biliyor olmanın rahatlığıyla akıcı bir anlamayla cevap vermektir. Elbette bu düzeye geldiğinizde, ne daha önce öğrendiğiniz kelimeler nede yeni öğrendiğiniz kelimeleri  bırakıp gitmiyorsunuz, Sistemin geri kalanında yeni bilgilerle birlikte çığ gibi büyüyerek ilerlemeye devam edecek bir kelime hazineniz olacak.. Hemde diğer yöntemlere kıyasen çok daha az bir zahmetle… Adı üstünde Callan Method ile 4/1 zamanda ingilizce sloganı bu yüzden var.

Callan Method’un okuma ve yazma kabiliyetinize olan etkileri de, yine diğer yöntemlere kıyasla, öğrenciyi hiç sıkmadan ve etkili bir şekilde ilerleme sağlar. Dilerseniz Callan Method’un okuma ve yazmanıza nasıl etki ettiğini anlamak için şu yazıma bakabilirsiniz: Sadece Yes or No diyerek ingilizce öğrenin

İngilizce öğrenen tüm adaylarımıza başarılar diler, ingilizce eğitiminiz için sıfırdan veya seviyenize uygun, size özel çözümler ve ücretsiz demo dersi için şubelerimize bekleriz!

4 thoughts on “İngilizce eğitimde Callan Method’un etkisi mukayese edilemez”

  1. Ben bizzat birsuru konusmasini bu metoda 1 ay sadik kalarak ilerleten taniyorum. Okumak yazmak da lazim ama onemli olan 1 ay araliksiz hergun callani calisan karsiligini fazlasiyla alir.

    1. Evet çok haklısınız… Her konuda olduğu gibi yabancı dil eğitiminde de bi müddet ipleri sıkı tutmak gerekiyor… Her 3 5 yılda bir ihtiyaç oldu diye bir kursa yazılmak ve yarım yamalak katılım sağlamaktansa, 3 5 ay sıkı sıkı bu işin ucundan tutmak kesinlikle çözüm olacaktır!! Yorumunuz için teşekkürler…Saygılar

  2. Öncelikle İstanbul’da çok iyi şeyler yapacağına inanıyorum Hocam. Ayrıca yazıyı çok beğendim, çok objectif olmuş. İngilizce emek ve sabır geretirir ama tabiki iyi bir eğitimci ve sistem eşkiğinde.

Bir Yorum Yazın