Callan Method Nedir

Callan Method ile 4/1 zamanda İngilizce

Callan Method İngilizce eğitim sistemleri arasında seçkin, hassas ve karmaşık bir  mühendislik örneği olup, çoğunlukla konuşmaya dayalı, kullanımı son derece rahat ve akıcı olan İngiltere patentli bir İngilizce öğrenme programıdır.

Yöntemin, diğer İngilizce eğitim programlarına kıyasla çok daha kısa sürede İngilizce öğrettiği ıspatlanmıştır!

Callan Method 1960 yılında Mr Callan tarafından icat edilmiş, İngilizce öğrenim sürecinde özellikle vakit sıkıntısı yaşayan kişiler için geliştirilmiş hızlı ve en etkili İngilizce öğrenme metotlarından biridir. Yöntemin çalışma sisteminde yazılı ev ödevleri gibi öğrenciyi sıkan ekstralar yok. Gereken her şey derste öğretilir ve hemen uygulanır. Çok özel bir direk metot olan Callan Method anadil öğrenme mantığının ögelerini içerir. 100 saatlik bir programla bile öğrencinin İngilizce konuşma kurma beceresi itibar edilir derecede artar ve artmaya devam eder. Oysaki bu süre diğer kurslarda ortalama 400 ile 500 saatlik eğitime tekabül etmektedir

Bir dilin konuşularak öğrenildiğini en iyi şekilde ispatlayan bu yöntemin, İngilizceyi dörtte bir zamanda öğrettiği Uluslararası geçerliliği olan Cambridge Preliminary sınavları  ile ortaya konmuştur. Yöntemin başarılı olmasının ardındaki kilit unsurlar, dil öğrenimine, mutasavvar ve sistematik bir yaklaşım sunması ve öğrenci iştirakini maksimum seviyede tutmak için gösterdiği kararlılıktır.

Callan Method nasıl sonuç alır?

(Diğer eğitim kurumlarında daha önce İngilizce öğrenmek için kurslardan ders aldıysanız daha iyi bilirsiniz. Sitemler genel olarak, tahtaya sürekli bir şeyler yazan ve sınıfın geneline ders anlatan bir eğitmen ve sadece eğitmenin kendisinin konuştuğu klasik derslerden ibarettir!)

Bu bağlamda öncelikle şu ayrıntının altını çizmek faydalı olacaktır. Callan Method ile karşınızda size İngilizce konuşturmaya hazır ve istekli, alanında uzman bir eğitmen olacaktır. Ders boyunca sürekli sizi konuşmaya teşvik eden bir uzmanla muhatapsınız!  Yöntemin konuşma ağırlıklı ilerleyişi öğrenciye akılda kalıcı bir şekilde sürekli yeni kelime bilgisi verir. Bunun yanı sıra Callan Method size İngilizcenin gramerini, muhteşem  sistematiği sayesinde öylesine doğal bir süreçte öğretir ki; bu anadilimizi öğrenirken edindiğimiz gramer yapısıyla neredeyse aynıdır. Yani Türkçeyi öğrenirken, gramer bilgisi için ayrı bir efor sarf etmediğiniz gibi, İngilizce gramer bilgisi için de ayrı br efor sarf etmeyeceksiniz.  Bu bağlamda diğer yöntemlerin sıkıcı ve anlaşılması zor gramer yapısı Callan Method ile öğrenciye hiç farkında olmadan verilir. Verilen tüm bilgi yine doğal konuşma çerçevesinde öğrenciye ivedi bir şekilde uygulandığı için gramer derslerinin sıkıcılığı bir Callan ile son derece keyiflidir. Çünkü Callan Method gramere vurgu yapmaz ve bunun doğal dil sürecinde öğrenildiğini savunur!

Callan Method öğrenciye yüzlerce farklı sorular sorar.

Yöntem en temel şu şekilde tanımlanır: Callan Method eğitmeni soruları sorar ve öğrenci onayına bırakır. Öğrencinin onayının hemen ardından cevap, uzman eğitmen eşliğinde tekrar ettirilerek verilir.

Callan Method derslerinde öğrenciye sürekli yeni kelime veya kelime grupları verilir. Hemen ardından bu kelimelerin içinde olduğu sorular ard arda sorulur ve mutlak Yes or No onayı alarak ilerler. Callan Method ile derslerde kesinlikle (istisnalar hariç) free conversation (serbest konuşma ) yapılmaz. Böylece öğrencinin yanlış cümle kurma ihtimali sıfıra iner ve süreç hep en kusursuz İngilizce cümle yapılarıyla devam eder.

Callan Method Toplamda 6 kitap ve 6 adet dinleme CD ‘den ibarettir. Her kitap 2 bölümden oluşur ve toplamda 12 bölüm vardır. Bütün bu bölümler en temel düzeyden en ileri seviye aralığını içerir.

Dünyanın en büyük Markaları Callan Method’u tercih etti!

Callan Method, IBM, FIAT, OLIVETTI, PHILIPS gibi tüm dünyaca bilinen dev şirketlerin de kendi personeline İngilizce öğretmek için eğitim sistemlerine dahil ettikleri bir sistemdir. Şu bilgiyi de vermekte fayda var ki; Londra’daki Callan School Avrupa’nın en büyük dil okuludur.

Alttaki deneme ders ses kaydını dinleyebilir;

Veya yöntemle alakalı çok daha net bilgi edebileceğiniz ders videosunu izleyebilirsiniz. Ders videosunda Callan Method yönteminin farklı farklı seviyelerinden bir toplama yapılmış. Öğrencilerden gelen son derece olumlu eleştrilerin yanısıra, işin uzmanlarından, yöntemin neden etkili olduğu, nasıl etkili olduğu anlatılıyor. Bunu sizde farkedeceksiniz!


Veya yöntemin resmi sitesinden bilgi edinebilirsiniz: https://www.callan.co.uk/preface/tr/

Diğer başlıklar!

Callan Method neden etkili

Callan Method ile eğitmen Tercihi

Neden Callan Method?

One thought on “Callan Method Nedir”

Bir Yorum Yazın